c_dili

İngilizce, Fransızca Birde C Biliyorum

Bizler insanoğlu birbirimizle iletişim kurabilmek için alfabeler kullanırız bu alfabedeki harflerden heceler, sözcükler, anlamlı cümleler oluşur onları anlarız beynimizde işleriz ve karşı tarafa dönüş yapabiliriz.

kod dünyasıPeki robotikte kullanılan mikrodenetleyiciler (arduino gibi), sensörler, pinler ve daha niceleri acaba birbirileriyle tıpkı bizimki gibi iletişim kurabiliyorlar mıdır? Bunun cevabı çok açık aslında, elbette onlarda çalıştıkları sürece iletişim içindeler.
Bizlerin nasıl ki kendi dillerimiz varsa iletişimimiz için bu cansız objelerinde birbirileriyle iletişime geçmelerine yarayan dilleri sözcükleri anlamlı cümleleri ve anlayıp işleyecek teknik beyinleri vardır. Nasıl ki bi annenin, çocuğuna çocukken konuşmayı, yazmayı karşıdan karşıya geçerken nelere dikkat etmesini öğretiyorsa, bu parçaları yapan insanlarda işte bu programlama dilleriyle onlara belirli kalıpları öğretirler ve gerisi sizin o parçalarla iletişim kurmanıza kalmıştır.

İnsan doğasını birebir taklit edebilen bu objeler çoğu zaman iletişim konusunda insanlardan daha hızlıdırlar. Sonuçta bunlar makina ve biz nasıl olmasını istersek teknolojinin yettiği kadar öyle oluyorlar. Günümüzde de bu aletlerin beyinlerinin işlem gücü o derece artmaktadır.

 

2 yorum

  • mesih 2 sene ago

    Bizde yazdığımız yazılarımızın paylaşılmasını,sıcak bir gündem ve bilgi havuzu oluşturmak istiyoruz.:)

    Reply

Yorumunuzu ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.