Close up of carbon nanotube against black background

Şu Kadarcık Robot

Bir motor hayal edin, insanın saçının telinden yüzlerce kat daha küçük olsun. Ölçeğine oranla ürettiği enerji miktarıyla, bir otomobile uyarlandığında 255 beygir gücündeki motorlu bir otomobilin, 100 milyon katı daha güçlü olsun…

Amerikalı bilim adamları dünyanın en küçük robotunu yaptıklarını açıkladılar. Söylenene göre insan damarlarında seyahat edebilecek ve zarar görmüş hücreleri dokuları tespit edebilecek hem de çok kısa bir zaman sonra.

Karbon cücetüp(nanotüp) adını verdikleri iki mikronluk damarcığın birbirileriyle yer değiştirmesi esasına dayanan bu motorun LiveScience.com isimli internet sitesinde California Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından üretildiği duyurulmuştu.

20 microwatt enerji ürettiği bilinen bu motor, yapısına göre üst düzey enerji üretiyor. Bu fazla enerjinin de dokulara enerji sağlamada kullanılabileceği açıkça beyan edilmekte.

Özelliklerini duydukça insan yapılması mümkün olmaz gibi görünen şeylerin hatta çok daha iyilerinin yapılabileceğini düşünmeye başlıyor. Ufuk açıcı bu icat biz ilgililerin ilham kaynağı olacak gibi gözüküyor.

 

Yorumunuzu ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.