batarya_1

Bataryalar

Gün boyunca uykudan sonra en çok vakit ayırdığımız şey şüphesiz akıllı telefonlarımızdır. Hepimizin de malumu olduğu üzere en çok sorun yaşadığımız şeyde onların bataryaları. Ömürlerinin ortalama 1 seneye kısıtlı olmalarından ziyade günü kurtarmaması başlı başına dert haline geldi.

Olay böyle olunca teknoloji firmaları sadece akıllı telefonlar olmamak üzere bütün bataryalı cihazlarda bataryanın üzerine düşmeye başladılar. İki cihaz arasında seçim yaparken öncelik bataryasını daha iyi olduğu firmanın ürünlerini alıyoruz. Bu firmalar diğer özellikleri ne ölçüde olursa olsun bataryası kuvvetli olunca fiyatını arttırmada hiç çekinmiyorlar.

batarya_3Duracell ve diğer pillerin fiyat farkına bakarsanız mesela fiyat farkı neredeyse 10 katıdır ama tercih duracell dir tabi ki.

Bataryayı geliştirmenin yanında hızlı ve kolay şarj sistemleri de rağbet görüyor. Öyle ki hiç şarja takmadan elektronik çanağın içerisine bırakarak şarj edebiliyorsunuz. Çok daha iyisi Tesla’nın 2015 yılının sonunda duyurduğu “enerji denkleminin kayıp halkası” olarak tanımladığı “Powerwall Tesla Ev Bataryası” ürünü tüm eve güç sağlayabilen ileri teknoloji ürünüdür. Evin her yerine monte edebileceğin bu alet saniyede 7 ile 10 kW güce sahip olmamıza yarıyor.

Teknolojinin ürpertici bir hızla büyüdüğü bir devirde olduğumuzu düşünürsek çok yeni pratik ve kullanışlı bataryaların ve şarj edebilecek aletlerin bizleri beklediğini söyleme çok zor değil. Kısa bir süre sonra batarya sorun haline gelmekten çıkıp torunlarımıza anlatacağımız acı bir hikaye olarak kalacağını söyleyebiliriz.

 

Yorumunuzu ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.