doktor robot

Canımız Robotlara Emanet

Tıp dünyasına ilk olarak 1985 yılında adım atan robotlar, o yıldan bu yana çok ilgi ve rağbet görmeye devam ediyor. Özellikle gelişmiş hastanelerde olmak üzere hemen hemen her hastanenin vazgeçilmezi haline gelmeye başladı robotlar.

Şu anda dünyada en yaygın olan sistem hiç şüphesiz Da Vinci Cerrahi Sistemidir. Bu sistemde operatör hekimin hareketlerini takip eden 3 boyutlu kameraları olan cihaz, doktorun o anki durumuna göre yapması gereken işi anlayıp ona göre davranmaktadır. Ayrıca doktorun yapabileceği işi çok daha hassas yapabildiği için ortaya kusursuz bir teknoloji harikası çıkmaktadır.

 da vinciKadın hastalıkları kalp gibi iç organların hassas ameliyatlarını yapabiliyorlar. Hem de doktorların saatler süren riskli ameliyatlarının aksine ortaya kısa, kolay ve net sonuçlar çıkarıyorlar.

Şu anki durum gösteriyor ki gelecekte hastaneler teknoloji merkezlerinden olacaklar. Ölüm riski taşıyan tehlikeli ameliyatlarda bile insanlar güven sorunu olmadan rahatlıkla operasyonlara girebilecekler. Teknoloji ve robotik bizlere kucağını açmış hayatımızı kolaylaştırmak için içimizdeler. Sahip çıkmalı…

 

2 yorum

  • tarsus haber 2 sene ago

    Robotlar ilerde dünyayı ele geçirecek. Biz de robot yapacağız 🙂 Arduino ile hem de 🙂 Seviyoruz seni LRT 🙂

    Reply

Yorumunuzu ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.