robot_dumbell-18

Elinize Kolunuza Sağlık, Robot Kollar


Gelişen teknoloji insanın mükemmelliğini robotlara da yansıtmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bunun için yapılan en büyük çalışma özellikle sanayi sektörünün de vazgeçilmezi olan robot kollardır.

Bilindiği üzere günlük hayatta yaptığımız işlerin birçoğunu ellerimizle(kollarımızla) yaparız. En çok kullanılan tabi ki de en çok rağbet gören oluyor. Kullanımı kolay, basit ve pratik olan bu robot kollar, her yıl 100.000 in üzerinde üretilmektedir.
Çalışma prensipleri çok basittir; genelde altlarında ana sistem bulunur yani programlarının yüklü olduğu kartlar devrelerden oluşur. Tıpkı insandaki gibi omuz dirsek ve bileklere sahiptirler fakat fonksiyonları insanınki kadar mükemmel değildir.

İşveren açısından bakıldığında ise bu teknoloji onlar için vazgeçilmezdir. Maaş istemezler, hasta olmazlar, yorulmazlar, bıkmazlar, gece gündüz demeden çalışırlar ve insanın yapabileceğinden çok daha profesyonel ve hatasız iş yapabilirler. Bu nedenle işçi çalıştırmak yerine bu robot kolları kullanmak daha mantıklı bir tercih olacaktır.

Robot kollar sadece sanayi alanında değil günlük hayatta birçok alanda kullanmak için uygun ve pratiktir. Kahveni eline veren, duştan sonra havlunu uzatan, kıyafetlerini giymene yardımcı olan, istediğin kitabı üst raftan almanı sağlayan birçok robot kol mevcuttur ve robot kollar gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer almaya devam edecektir.

Yorumunuzu ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.