gece gorus sistemi

Gece Görüş Sistemi

İlk olarak 2. Dünya Savaşında kullanılan bu sistem etrafta aydınlatıcı bir sistem veya kaynak olmadan, karanlık bir ortamda bizim etrafı görebilmemizi sağlayan gece görüş araçlarına denir.  Işığa duyarlı optik cihazlar ve gelişmiş kameralar sayesinde net görüntüler elde edebileceğimiz bu sistem görüntüler renklendirilerek nesnelerin kişilerin ve ortamın birbirinden ayrılması sağlanır.

gece görüsSistemin çalışma prensibinde ortamdaki fotonlar (kızılötesi ışınlar) objektif bir lens yardımıyla toplanır. Ortamdan toplanan bu ışıklar elektronları ışık enerjisinin fotonlarına dönüştürmek için fotokatotlara sahip olan görüntü yoğunlaştırıcı tüpe gönderilir. Elektronlar tüp içerisinden geçerken salınan atomların çarpışmasıyla yeni elektronlar meydana gelir. Bu işlem delikli bir mikro levha (MCP) kullanılarak yapılır. O kadar çok elektron oluşur ki bu elektronlar görüntü yoğunlaştırıcı tüpten çıkış yapmaya başlar ve bu çıkış yapan elektronlar fosforlu bir yüzeye çarpar. Bu aşamada görüntü çok net olmayacağı için ekstra lensler kullanılır. Her şeyden önce görüntü kalitesini maksimuma çıkarabilmek için insan gözünün en iyi gördüğü ışık olan yeşil ışıkla görüntü oluşturulur.

Geçmişte yapılan ilk sistemlerde dolunayın aydınlattığı havalarda bile çok kuvvetli ışığa ihtiyaç duyuluyordu. Zamanla delikli mikro palet (MCP)  teknolojisi geliştirilinceye kadar yapılan bu ilk sistem ağırlığıyla ve kabalığıya oldukça kullanışsızdı. Günümüzde artık kızılötesi(infrared) alglama teknolojisi ile gece görüş sisteminin kalitesi arttı.

Gece görüş sistemleri genel olarak dürbün gözlük kamera vb. alanlarda optik sistem aracılığı ile kullanılmaktadır. Kameralar işlemci ve monitörle beraber kullanılmaktadır. Gecemizi kısmen aydınlatan  ve avcılık, askeri, güvenlik, havaclık, kamp ve navigasyon alanlarında etkili bir şekilde günümüzde hala yaygın olarak kullanımını sürdürmektedir.

Yorumunuzu ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.