güneş pili

Geleceğin Enerjisi Nerede

Günümüzün küreselleşen dünyası yavaş yavaş etrafta olup biten tehlikenin farkına varmaya başladı. Kullanılan fosil yakıtların grafiklere göre bizi içinde yaşanılmaz bir dünyaya sürüklediğini gören teknoloji firmaları kolları sıvamaya karar verdi. Bu konuda en iyi çözüm başta güneş olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarıdır.

Güneş kristalli yapıya sahip enerji ve ısı kaynağıdır. İnsanoğlunun yaratılışından bu güne kadar her asırda en çok kullanılan enerji güneş enerjisidir. Ancak günümüz teknolojisine rağmen kullanım oranı  %25lerin üzerinde değil.

Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için güneş hücrelerine ihtiyaç vardır. Fotovoltaik adını verdikleri bu hücreler güneş ışığını yakalayıp ısı ve ışık enerjisini kullanarak dönüşüm işlemini gerçekleştirmektedir

Yaygınlıkları ve elektrik üretimlerine göre en iyi güneş hücreleri sırası ile Kristal Yapılı Silikon, İnce Film, Siyah Silikondur.  Bundan 5 yıl öncesine kadar piyasanın %80 den fazlasında Kristal Yapılı Silikon kullanılmaktaydı. Şimdilerde bu oranın düşmesinin sebebi bu hücrelerin çok kaba, büyük ve kullanışsız olmalarıdır.

İnce Film’e gelince bu hücre diğerlerine göre çok daha küçük daha ucuz ve güneşi daha çok soğuruyorlar fakat elektrik enerjisine dönüştürmeleri konusunda % 5 gibi bir oranla rakiplerinin gerisinde kalmaktadır.

Çok fazla ışık almayan, aldığı ışığı iyi değerlendirmek isteyen bölgeler için ise Siyah Silikon kullanılmaktadır. Bu silikon hücresinin yüzeyi siyahla kaplı olduğu için verimliliği çok yüksektir ancak yine de Kristal Silikondan %3 oranında geridedir.

Bu üç güneş hücresini incelediğimizde görünen o ki bu sistemler geliştirilmeye devam etmek zorunda çünkü yarını kurtaracak olan şey güneşin doğru kullanılmasına bağlı. Eğer teknoloji bize daha az maliyetle çok daha temiz enerji sağlayacak bir sistem geliştirmezse.

Yorumunuzu ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.