darpha_robot

Hiç Robotlara Alttan Baktınız Mı?

Robot kelimesini şu günlerde çok sık duyar olduk. Evet, yaygınlaştı ve gelişmeye devam ediyor çünkü. Peki bunun bir sınırı var mı? İnsanoğlu yaratılan en mükemmel varlıktır zekası da en mükemmelidir ancak  biliyoruz ki robotlarda kendilerine göre zekaya sahip.  Acaba bu gelişen ve neredeyse insan zekasına ulaşan bu robotlara biz alttan bakacak mıyız?

2014 yılında İstanbul Kültür Merkezi’nde sunum yapan Honson Robotics’in kurucusu ve CEO su David Honson sunumunda dinleyicilere kendi ürettiği robotların 15 sene içerisinde insan zekasına erişebileceğini ve bundan sonraki senelerde ise daha ileri düzeye taşınabileceğini yani insanlardan da zeki olabileceklerini ortaya atmıştı. İlginç ve bir o kadarda şaşırtıcı olan bu iddia insanın kafasına Acaba??? Sorusunu getirmeden edemiyor.  Gerçekten de günümüzde robotlar özelliklede insansı robotlar öyle geliştiler ki bizim hareketlerimizi konuşmalarımızı algılarımızı hatta hislerimize varıncaya kadar taklit edebiliyorlar. Konuşmalara anlık cevap verebilen hatta espri yapan robotlar bile mevcut. Bunun sonu nereye gidecek diye düşündürüyor insanı haliyle.

dev_robotAskeri alanda da gelişmiş teknoloji ile beraber gelişme gösteren robot tanklar robot uçaklar hatta ve hatta insansı savaşçı robotlara kadar prototipler projeler ve hali hazırda robotlar mevcut.  Bu bağlamda da insan yine biraz daha altta kalıyor tabi.

Gelişen dünyanın gelişen robotları bir gün bizden daha üstün hale gelirlerse neler olur hiç düşündünüz mü? İnsanoğlunun yaptığı bir şey insanı yönetebilecek duruma gelebilir mi? Bu soruların cevabını verebilmek o kadar zor ki şu bilim çağında. Her gün ağzımızı beş karış havada bırakacak yeni şeyler icat ediliyor,  ‘şöyle bir şey olsa ne güzel olurdu’ dediğimiz şey geçen sene icat edildi de haberimiz yok belki. Milyonlarca yıllık dünyaya bugün herkesin ağzında dolanan yeni dünya dedirttiren bu teknoloji harikası robotların böyle korkunç bir şekilde gelişmesi belki de zannettiğimiz kadar kötü olmazda bütün sorunlarımız tek tek çözüm bulur. Hepsi olmasa da büyük çoğunluğu robotların yapım amacına uyup hayatımızı kolaylaştırabilir. Bunu hep beraber göreceğiz.

 

Yorumunuzu ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.