bilim kurgu robot

O KADAR KOLAY Kİ…

Robot deyince akla ilk olarak tabi ki de transformer gibi insansı robotlar geliyor. Olay böyle olunca tabi “robot yaptım” diyen birine “vaaaayy” gibi tepkiler veriyoruz her ne kadar bu robot ışık izleyen engelden kaçan gibi alt düzey bir robot olsa da.

Robotların bizim gözümüzde büyümesine sebep olan, gözümüzün önüne karmaşık zor yapıların gelmesine sebep olan aslında bilimkurgu filmleridir. Orada gösterilen robotlar üst düzey oldukları, çok fonksiyonlu birçok işi bir arada yapan robotlar oldukları için biz böyle algılıyoruz.

robot kolBilimkurgu filmlerini düşünecek olursak bundan 40 – 50 sene önce çekilen bilimkurgu filmleri bugünün gerçeği hatta gösterilenden çok daha ileri düzey teknoloji seviyesindeyiz. Peki buna bakarak bugünün bilimkurgu filmlerinin yarının gerçeği olacağını söyleyebiliriz öyle değil mi?

Bu bağlamda gerçeğimiz olacak yarının teknolojisini günümüzdeki şatafatlı görünüşünden arındırıp bugün yaşamaya ne dersiniz? Robot yapmak, anlamak, aramızda ilişki kurmak zannettiğimiz kadar zor ve karmaşık değil. Her şey bizim merakımızda ve isteğimizde şekilleniyor.

Şu bilinen bir gerçek ki merak edip isteyen insan için hiçbir şey zor değildir. Belki zaman alır, çokça zaman alır. Finalde başaran başkalarının yaptığı robotlara bakıp vay çeken değil işin içine girip hem eğlenmesini hem de öğrenmesini bilendir. Peki sen hangi tarafta olmayı seçiyorsun?

Yorumunuzu ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.