Lezzetli Robot Tarifleri Sosyal'e Hoş Geldiniz.. Devamı..

Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NPN TRANSİSTÖRLER
#11
(14-01-2017, Saat: 23:36)Hengen Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Abi arkadaş NPN demiş Smile
Aynı şeyler mi?
Transistörler iki tiptedir NPN ve PNP olmak üzere. Kullanım amaçları ve özellikleri aynıdır diyebiliriz. İç yapıları farklıdır. 

NPN tipi transistörlerde Base voltajı Emitter voltajından yüksekse Collector’den Emitter’e doğru akım akmaya başlar. Base ucundan Emitter ucuna doğru çok az miktarda akım akar

PNP tipi transistörlerde Base voltajı Emitter voltajından düşükse Emitter’den Collector’e doğru akım akmaya başlar. Emitter ucundan base ucuna doğru çok az miktarda akım akar.

Transistör kullanacaksak max geçireceği akım değerlerini iyi bilmeliyiz bunu da transistörlerin data sheetleri iyice inceleyerek seçmeliyiz.
Maker...:.  Online   ®
Gökmen YILDIRIM
Ara
Cevapla
#12
çok teşekkür ederim pnp transistörler hep kafamı karıştırmıştır.. pnp olduğu için base voltajının simetrik güç kaynaklarında olduğu gibi negatif olması gerektiğini düşündürdü hep bana...
Ara
Cevapla
#13
PNP Bjt'ler uzerine konu gelecek ancak bu biraz arduino ile alakasiz kaliyor diye askiya aldim. Cunku PNP transistorler genelde akimin onemli oldugu anahtarlamalar icin kullanilmali. Cunku PNP transistorlerde base tetiklemesi sirasinda collectorden base'e akim akar ve eger onlem alinmazsa arduinoya zarar verebilir. nPN transistorlerde ise base tetiklemesi esnasinda base den emitere akim akim akmaktadir ancak bu deger cok az ve guvenli seviyededir. Fakat PNP transistorlerde collectorden basee akan akim fazladir.

Ancak hesaplamalar NPN olsun PNP olsun birebir aynidir sadece akim yonlerinin farkli olmasi ve negatif degerlerin olduguna dikkat etmek gerekiyor.
Ara
Cevapla
#14
Bir sorum olacak. Konunun başında verdiğiniz örnekte emiterden kollektore akmasini istedigimiz akima gore hFE degerini grafikten sectik sonra gerekli islemlerden sonra (: Ib degerini ve Rb degrerini bulduk ya, peki eger beyze gelen akımi biliyorsak emiterden kollektore akacak akimi bununla bulabilir miyiz? ( Yani şöyle, beyz ucuna bir entegrenin O/P çikis bacaği bir direncle bagli ve entegrenin Vdd ucuna bir gerilim uygulandiginda cikistan belli bir miktar gerilim elde ediliyor bu gerilimi direncle beyz ucuna veriyorum)
Ara
Cevapla
#15
teorik olarak evet Beyz akımını biliyorsak Ic yani kollektör akımını hesaplayabiliriz ancak Bu sefer ürünün datasheetinde yazan değerlerden fazla ya da az bir hFE yani beta kazancı ortaya çıkabilir bu durumda ya transistör doyuma ulaşmadan kesimde kalır ya da uygun olmayan bir hFE değerinde transistörden yanlışıkla çok fazla kollektör akımı geçirdiğimizde transistörü yakabiliriz ya da yük altında bile kalmadan kendiliğinden doyuma ulaşıp transistörü delebililiriz. bu yüzden bu bahsettiğiniz şekilde anlatmamıştım.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi