Arduino Tarifleri serisinin 4. videosu olan Dijital Pinleri Giriş Olarak Kullanmak videomuzda da geçen videoda yaptığımız gibi led yakıp söndüreceğiz ama artık kod ile değil kendi kurduğumuz sistem ile kontrol edeceğiz LEDleri. Bunun içinde kartımızın dijital giriş/çıkış pinlerinden bir tanesini giriş pini ( INPUT ) yapıp oraya bir buton bağlayacağız ve yazacağımız kod ile bu butona basınca ledimizin yanmasına, basmadığımız zamanda ise sönmesini sağlayacağız. Fakat işin içine buton girince işler biraz ciddileşiyor. Sadece butonda değil aslında, buton, switch gibi mekanik anahtarlama sağlayan hemen hemen tüm malzemelerde bu sorun mevcut.

Butonlar çalışma mantıkları gereği, kendisine basılırsa, 2 bacağını/kutbunu birbirine değdirir ve iletişim sağlar, basmadığımızda ise bu iletişimi keser. İşte bu iletişimi kestiği anda, butonumuzun bağlı olduğu, giriş olarak ayarlanmış olan Arduino pinimiz kelimenin tam manasıyla “horon tepmeye” başlar 😀 Fakat bu istenmeyen durumun çok ama çok kolay bir çözümü var. pull up / pull down direnci kullanmak. Dilerseniz daha fazla yazarak sizi sıkmak yerine konu ile alakalı olarak çektiğimiz videoya yönlendirelim sizi. Onu izledikten sonra buradan devam edersiniz. Video biraz eski kaldı ama konuyu anlatabiliyor hala. Yakın zamanda kendisini yenileyeceğiz.
Kendisi tam şurada – https://youtu.be/AKLXtNABYqY

Eminim şu lafı çok duymuşsunuzdur. Her şey bir led yakıp söndürmek ile başlar veya bunu duymadı iseniz programlama dillerinde ki ” hello world ” geyiğinden haberdarsınızdır. İşte bizim Arduino’daki hello world geyiğimiz LED yakıp söndürmek 🙂 İyi çalışmalar efendim, hoşça kalın 🙂

TEMEL MALZEMELER

  1. Arduino UNO – Arduino UNO R3 – SMD Klon (CH340 Çipli) – USB Kablo Hediyeli
  2. Led (mantar led) – Kırmızı Led – 5mm – 10 Adet
  3. Buton – 12x12x7mm Push Buton – Tact Buton
  4. 220Ω Direnç – Video: https://youtu.be/A_cinGnu8FM
  5. 10kΩ Direnç – Video: https://youtu.be/A_cinGnu8FM
  6. Breadboard – Elektronik Breadboard – Büyük Boy – 830 Pin
  7. Muhtelif Jumper Kablo – Jumper Kablo

DEVRE ŞEMASI

Arduino Tarifleri #4 - Dijital Pinleri Giriş Olarak Kullanmak devre şeması

ARDUINO KODU

Diğer proje videolarımıza göz atmak isterseniz:

Arduino ile Engelden Kaçan Robot

LCD Ekran ile Arduino Kullanımı

Bluetooth Kontrollü Araç – Arduino Uygulamaları