Arkadaşlar merhaba, bu videoda RFID modülünün Arduino ile nasıl kullanıldığını öğreniyoruz. Muhtemelen hepimiz bu sistemi hayatta mutlaka bir yerlerde görmüşüzdür. Yemekhanede yemek alırken, halk otobüsüne binerken, ziyaretçi olarak gittiğimiz bir kurumda dolaşırken, marketlerde ödeme yaparken, kütüphaneden kitap alırken, belki de her gün oturduğunuz binanın giriş kapısını açarken Sadece bu kadarda değil, her ne kadar kart ve anahtarlıktan ibaret sanılsa da RFID, arabalarımızda köprü ve otoban geçişlerinde kullandığımız ödeme sistemleri de bu teknoloji ile çalışmaktadır. ( Meraklıları için güzel bir araştırma konusu ) İşte bu videodan sonra bu teknolojiyi, düşük bütçe ile kolayca kendi hayatımıza istediğimiz gibi entegre edebileceğiz. İster RFID modülü ile bir servo motor kullanarak odanıza, şahsi banyonuza, balkonunuza hatta çorap çekmenize bir kilit sistemi yapın, ister bilgisayarınızın açma kapama butonunu hackleyerek kartla açılan bir bilgisayar yaparak, misafir çocuklarını şaşırtın.

Neyse çok fazla konuşup dersi kaynatmayalım. Bu videodan sonra RFID uygulama videosunu izlemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca aşağıda videoda kullanılan kütüphane dosyasını bulabilirsiniz. Arduino için kütüphane kurmayı bilmiyorsanız buradan ilgili videoya ulaşabilir ve kütüphanelerinizi nasıl kuracağınızı öğrenebilirsiniz. İsteyen arkadaşlarda buradan fritzingde olmayan malzemeleri, programa nasıl ekleyebileceklerini öğrenebilirler. Son olarak meraklı, fakat gerçekten meraklı olan maker dostlarımız, meraklısına serisinin ilk videosu ile modülün kullanımı ve kodlanmasına ilişkin çok sağlam bilgilere ulaşabilirler.

Tamamdır artık artık veda edebiliriz. Kendinize iyi bakın arkadaşlar, başka videolarda görüşmek üzere, çayınız demli, merakınız daim olsun.

RFID uygulama videosu: https://youtu.be/u4WdvP6P9MM
Meraklısına #1: https://youtu.be/r4K2XqdQ9Iw

İzlenmesi tavsiye olunan videolar :
Arduino’da Kütüphane Kurulumu / Hs-Hc06: https://youtu.be/6_Rtxce9HeA
Fritzing’de Olmayan Malzemeler Nasıl Eklenir ? / Hs-Hc05: https://youtu.be/ossrCYPC02o

MALZEMELER

Bu içerik için gerekli olan tüm malzemeleri www.robo90.com üzerinden güvenle satın alabilirsiniz.

  1. Arduino UNO R3 – SMD Klon (CH340 Çipli) – USB Kablo Hediyeli
  2. RC522 RFID NFC Kiti – 13.56Mhz
  3. Elektronik Breadboard – Büyük Boy – 830 Pin
  4. Jumper Kablo

DEVRE ŞEMASI

KÜTÜPHANE

Kütüphane: https://bit.ly/3rL5fpl

ARDUINO KODU