Herkese merhabalar ben Efe Bostancı. Bugün tüm 3D yazıcı sahiplerinin canını sıkan yazıcı baskı sorunları ve çözümleri hakkında konuşacağız.

1. Hata: Yüzeyde Dalga ya da Yamukluk

Yüzeyde dalga ya da yamukluk oluşmasını gösteren kırmızı klasik xyz küp modeli

Neden?

Titreşim ve dalgalanma problemi nozzle hareketi sırasında titremesi ile oluşabilen bir durumdur. Bu durum keskin bir yerden dönerken yön değişikliği sırasında ani dönüş sonrası nozzle kafasında bir miktar dalgalanma veya titreşime yol açar. Bu yüzden baskı üzerinde görünen dalgalı bir etki yaratır.

Çözüm:

A) Kayış ayarları

Kayışlarınızın/Kasnaklarınızın çok bol ya da çok sıkı olması dalgalanmaya ve titremeye sebep olur. Hafif sıkı olması en idealidir.

B) Aşırı* hızlı yazdırma

Dalgalanma ve titreşimin en yaygın nedeni yazıcınızın çok hızlı hareket etmesidir. Yazıcı kafası aniden yön değiştirdiğinde burada bir miktar titreşim ve dalgalanma olabilir ve yazıcınızın mekanik yapısı bu titreşimi sönümlemeye yeterli olmayabilir. Yazdırma hızında yapacağınız ufak düşürümler ile bu sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edebilirsiniz.

C) Yazılım hızlandırma

3D yazıcınızın elektronik cihazlarında çalışan ürün yazılımı, ani yön değişikliklerini önlemeye yardımcı olmak için tipik olarak hızlandırma ve sönümleme kontrolleri uygular.

Hızlanma ayarları, yazıcının hızının yavaşça artmasına ve ardından yön değiştirmeden önce yavaşça yavaşlamasına neden olur. Bu işlevsellik, dalgalanma ve titreşimi önlemek için çok önemlidir. Yazıcınızın ürün yazılımı ile rahat çalışıyorsanız, hızın daha kademeli olarak değişmesi için ivmelenme ayarlarını düşürmeyi deneyebilirsiniz.

2. Hata: Üst Katmanda Oluşan Çizgiler

Modelin üst katmanında oluşan çizgileri gösteren kırmızı kısmen düz kare bir modelin üstten görünümü

Neden?

Nozzle ni önceden basılmış bir katmanın üzerinde hareket ettiğinde bir iz bıraktığını fark edebilirsiniz. Bu genellikle en çok parçanızın üst katmanlarında görülür. Bu izler, nozzle in yeni bir konuma hareket etmeye çalışıp daha önce basılmış plastik üzerinde sürüklenmesiyle ortaya çıkar.

Çözüm:

A) Çok fazla plastik ekstruzyon

Doğrulamanız gereken ilk şey çok fazla plastik extruder etmediğinizdir. Çok fazla plastik extruder edildiğinde, her katman amaçlanandan biraz daha kalın olma eğiliminde olacaktır. Bu, nozzle her bir katman boyunca hareket etmeye çalıştığında, fazla plastiğin bir kısmını nozzle beraber eritecek anlamına gelir. Diğer ayarlara bakmadan önce, extruder hızınızın yüksek olup olmadığına bakınız.

3. Hata: Dış Katman ve Dolgu Arasında Birleşmeme (Boşluk Oluşma)

Dış Katman ve Dolgu Arasında Birleşmeme (Boşluk Oluşma) sorununu gösteren kare gri bir modelin ortasındaki dairesel kısım ile dikey çizgilerin arasında kalan boşluk

Neden?

3D yazdırılmış parçanızın her katmanı, dış hat çevresi ve dolgunun bir kombinasyonu kullanılarak oluşturulur. Çevreler, güçlü ve doğru bir dış cephe oluşturarak parçanızın ana hatlarını izler. Dolgu, katmanın geri kalanını oluşturmak için bu çevrelerin içine basılmıştır. Dolgu, hızlı baskıya izin vermek için tipik olarak basit bir desen kullanır.

Çözüm:

A) Yeterli anahat çakışması yok ya da yavaş:

Gcode yazılımınız, çevre anahatları ve dolgu arasındaki bağın gücünü ayarlamanıza izin veren bir ayar içerir. Bu ayar “dolgu” seçeneğinin altında dolgu çakışma oranı olarak yer alır ve sizin belirlediğiniz katman genişliğinin yüzdesi olarak bir değer içerir. Örneğin %20’lik bir dolgu çakışma oranı kullanıyorsanız ve dış yüzey ve dolgu arasında boşluklar gözlemliyorsanız dolgu çakışma oranını %30’a çıkarmanız probleminizi çözecektir. Eğer yine olmadı ise yazdırma hızını arttırabilirsiniz

4. Hata: İplik Oluşumu ve Tel Tel Olması

3d yazıcı ipliklenme / iplik oluşumu sorununu gösteren aralıklı 5 sütundan oluşan bir modelin görseli

Bu durum gerçekten çok sinir bozucu…. (bu ipliklerin giderilmesi için hafif çakmak tutabilirsiniz )

Neden?

Bu sorunun nedeni nozzleden çıkan filamentin yeterince geri çekip diğer parçaya geçmesidir. Bu sorun baskıdan sonra kolayca temizlense de iz kalabiliyor.

Çözüm:

Çözüm geri çekme ayarlarında oynama yapmaktır geri çekme hızı ve geri çekme mesafesini açarak ayarları; Geri çekme mesafesi en az 7 (eğer olmazsa 7 değerini arttırabilirsiniz ama değeri düşürürseniz daha fazla iplik kalacaktır.) ve Geri çekme hızını da 50 ms yapın

3d yazıcı geri çekme ayarlarının görseli

5. Hata: Baskıda Damla, Girinti Çıkıntı ve Fazlalık Oluşması

Baskıda Damla, Girinti Çıkıntı ve Fazlalık Oluşmasını gösteren siyah klasik test gemi modeli

Neden?

Bu durum ekstrüzyonun fazla olmasından kaynaklanır.

Çözüm:

Öncelikle bakmanız gereken şey makinenizin doğru ölçüde filament verip vermemesidir. filamentinizin herhangi bir yerine (borunun dışındaki yere) bir çizik atın sonra extruderi 10mm ya da daha farklı bir değerde hareket ettirin eğer çiziğiniz yer de hareket ettirdiğiniz uzunlukta hareket ettiyse (yani çizdiğiniz yerle hareket ettirdiğiniz mesafe aynı uzunlukta hareket ettiyse) o zaman motorların doğru çalışıp çalışmadığına bakınız.

6. Hata: Üst Katmanlarda Boşalma/Yamukluk

Aşırı sıcaklık nedeniyle üst katmanlarda erime boşalma veya yamukluk sorununu gösteren gri bir piramit modeli

Neden?

Extruderinizden çıkan PLA, 190 ila 210 C arasında olmalıdır. Eğer daha sıcak olur ya da çok hızlı olursa şekli yapamayıp direkt akıtabilir.

Çözüm:

Sıcaklığınızı kontrol edin. 190-210 derece olması gerekmektedir. Hızını ise bir diğer önemli koşuldur default hızınız aşağı yukarı bu şekilde olması gerekmektedir.

3d yazıcı yazdırma hızı ayarları ekranının görseli

7. Hata: Katmanlar Arasında Boşluk Olması

Katmanlar arasında boşluk oluşması ve bazı katmanların atlanmış gibi gözükmesini gösteren yeşil bir model

Neden?

Bu sorunun 2 nedeni olabilir. 1 sıcaklığınızın düşük olması, 2 kalibrasyonunuzun yukarda olması nozzlenin olması gerektiğinden azıcık daha üstte olması

Çözüm:

Sıcaklığınızın 190 ila 210 derece arasında olması gerekiyor (en uygun değerler ilk katmanı 200 diğer katmanları 190 derece ile ya da ilk katmanı 210 diğer katmanları 200 le basmaktır) bu aralıkta ise tabla kalibrasyonunuzu 1 kağıtla ayarlamanız gerekmektedir bu 2 işlemi yaptıktan sonra bu hata olmayacaktır.

8. Hata: Baskınızın Havada Desteksiz Basılan Yerlerinin Bazı Katmanlarının Birleşmemesi

Desteksiz basılan bazı kısımların birleşmeme sorununu gösteren beyaz bir model

Çözüm:

bu parçada makine parçayı havaya basmıştır böyle olmaması için her yere değil sadece o kısma destek basılmalıdır böylece havaya değil desteğe basılacaktır.

9. Hata: Baskının Alt Katmanlarının Yuvarlaklaşması/Büzülmesi/Katlanması

Baskının alt katmanlarının warping yani büzülmesi/kalkması/yuvarlaklaşmasını gösteren yeşil bir model

Çözüm:

A) çözüm eğer imkanınız varsa ısıtmalı tabla kullanın bu sayede kenarlar tabladan ayrılmayım kalkmayacaktır.

B) çözüm baskının iyi bir şekilde tablaya yapışmasını sağlayın bu bir mavi bant ya da pritt kullanmaktır.

Mavi maskeleme bandı

C) çözüm fanınızı biraz kısın ya da kapatın bu sayede hemen soğumayacak ve baskı tabladan ayrılmayacaktır.

10. Hata: Yazıcıdan Tık Tık Sesi Gelmesi

Bu bir baskı problemi değil fakat baskı problemlerine yol açama ihtimali var.

Çözüm:

Bu durum ilk katmanlarda oluyorsa nozzle tablaya değiyordur, bu nedenle filament dışarı çıkamayıp içerde birikiyordur bu durum için kalibrasyon ayarı yapmanız gerekmektedir

Eğer ilk katman dışında baskının ortalarında çıkıyor ise filamentiniz bir yere sıkışmış ya da extruderinizde bir hata olmuş olabilir kontrol ediniz.

11. Hata: Eksik ve Atlanan Katman

Genellikle fark edilmeyen ancak bazen kötü gözüküp bütünlüğü bozan bir hatadır. Bunun yazılımdan tutun mekanik olarak birçok sebebi olabilmektedir

3D modellerdeki eksik veya atlanan katmanları gösteren gri bir roket modeli

Çözüm:

A) Dilimleyici ayarlarında Z eksen hareket hızını azaltın.

B) Z ekseni serbestçe hareket edebiliyor mu emin olun. Filamentinizin makaradan sorunsuz çıktığından emin olun.

C) Z eksenini kontrol edin. eksen vidası (sertliği ya da gevşeyip çıkması), motoru, kasnağı vs.

D) eğer işe yaramaz ise Z ekseninin olduğu bölümü elden geçirip, yazılımınızı kontrol edin.

12. Hata: Yuvarlak Baskıların Oval Olması

Yazdırmak için bir daire ayarladığınızda ve bir oval baskı aldığınızda oldukça kafa karıştırıcı olabilir 😀

Yuvarlak modellerin oran(ratio) bozulması nedeniyle oval veya elips olmasını gösteren mor bir model

Çözüm:

A) Eksenleri, kayış gerginliğini, kasnakları ve dişlileri sıkı, temiz ve yerinde kontrol ediniz

B) Eksenlerden birinin yanlışlıkla yanlış girilmediğini görmek için dilimleyicideki farklı adımları/mm’yi kontrol ediniz.

13. Hata: Kötü Köprüleme

Köprüleme; desteksiz ve boş bir alana, aşağı sarkıtmadan, dümdüz yazdırmak demektir. Eğer makineniz bu köprülemeyi yapabiliyor ise işte o zaman harika ayarlarınız var demektir ^^

3D yazıcı köprüleme modeli örneğini gösteren sarı bir köprü modeli

ancak, yapamıyor ise hiç dert etmeyin ve aşağıyı okuyun:

Çözüm:

A) klasik çözüm: Köprü için ekstrüzyon çarpanını artırın.

B) Biraz uğraştırıcı ama farklı hızları deneyin yavaş basmak çoğu zaman daha iyi olabilir ancak sonuçlar değişebilir, bu nedenle deneme yapmak gerekiyor.

C) Köprüleme için fan hızınızı arttırın çünkü biz filamentin hemen soğuyup sertleşmesini ve aşağıya sarkmamasını istiyoruz.

D) Dilimleyicinizin gerçekten köprüleme modunu kullandığından emin olun. Simplify3D (bir zamanlar en sevdiğim dilimleyici idi ;)) kullanıyorsanız, ana hatlar arasında köprülemenin etkinleştirildiğinden emin olun.

E) Köprünüzü oluşturan hatların yönü veya köprünün başlangıç ​​ve bitiş bölgesini artırma gibi daha gelişmiş köprüleme seçeneklerini de deneyebilirsiniz

14. Hata: Tabladan Çıkmama Sorunu

Bu bir baskı problemi değil ancak baskı sonrası problemi.

Eğer daha yaşamadıysanız yaşamamak için tabla ayarınızın her zaman dengede olduğundan emin olun çünkü eğer nozzleniz olması gerektiğinden aşağıda ise tablanızı çizip, tablanızın içine basacaktır
ancak yaşadıysanız baskınızın birkaç saat soğumasını bekleyin ve sonra onu oradan spatula ile çıkarmaya çalışın çıkmıyorsa (gerçekten çok fazla denediyseniz) baskınızı kırmanız ve daha sonra çakmak ile ısıtıp spatulayla tekrar kazımanız gerekiyor 🙁 .

Modelin tabladan çıkmama sorununun görseli. Görselde spatula ile 3d yazıcı tablasına yapışan modelin kazınmaya çalışması gösteriliyor.


15. Hata: Tablaya Yapışmama Sorunu

Neden?

Bu sorunun 3 nedeni olabilir

1.si Filamentinizin yapısı ve özellikleri.
2.si tablanızın eskimesi ya da yıpranması.
3.sü tabla ayarınızın iyi olmaması. (bir a4 yardımı ile ayarlayabilirsiniz)
4. sü 1. ve 2. nedenden daha muhtemel nozzlenizin eskimiş ya da yanlarında pislik kalmış olma ihtimali var.

Çözüm:

  1. Hiçbir filamentin karşı koyamayacağı 3M mavi bantla tablanızı bantlayıp ona göre tabla ayarı yapabilirsiniz.
Mavi maskeleme bandı

2. Bu bant yerine daha kolay bulunabilecek kağıt bant ya da pritt/saç spreyi kullanabilirsiniz.
3. Tabla ayarı yapıp tablanızı iyice temizlemek. (cam sil gibi temizleyici sıvılar işinize yarayabilir)
4. Nozzlenizi değiştirip bir de öyle denemek. (tablanızı yine de temizlemeyi unutmayın)


Eğer sorunlarınız bunlardan biri değil ya da yardımcı olamadıysa Lezzetli Robot Tarifleri Discord sunucumuza gelebilirsiniz. Kolay gelsin


Görsel ve içerik bakımından yararlandığımız kaynaklar:

all3dp.com
rigid.ink
simplify3d.com