Herkese merhaba,

Ramazan ayı boyunca beraber bir akşam etkinliği yapalım diye düşünürken, canlı yayında PCB tasarlamak geldi aklıma. Aslında bu konuyu daha önce Udemy üzerinden çok cüzi bir fiyat ile yapmayı planlıyordum fakat o sitenin izlediği politikalar sonucunda bu kararımdan vazgeçtim. Bilginin herkes tarafından eşit olarak ulaşılmasını amaçlıyoruz. Ve işte YouTube canlı yayındayız 🙂

Bu akşamki yayın ile bu serinin nasıl olacağını, canlı yayınların nasıl işleyeceğini, kabaca ne yapacağımız konuştuk ve asıl en önemli amaç canlı yayın alt yapısını test ettik. Bakalım biz yayın yapabiliyor muyuz 🙂


1 MAYIS 2020

Bu yayında Eagle mekaniklerini öğrenmek için çok ama çok basit bir kart yapacağız. Aklımdaki fikir tam olarak şu: Lezzetli Robot Tarifleri’nin ilk zamanlarındaki Arduino Tarifleri serisini hatırlarsanız. Çok basit donanımlar ile basit Arduino programlama serisiydi. Bu yayında o seri boyunca anlatılan komutları çalıştırıp test etmek için basit bir kart yapalım. Üzerinde dijital ve analog birimler olsun. Amaç kullanışlı havalı bir kart yapmak değil. Amacımı Eagle öğrenmeye çalışmak. İlerleyen bölümlerde daha havalı kartlar yapıyor ve yeteneklerimiz geliştiriyor olacağız. Önce kafamızda belirsizleri bir ortadan kaldıralım.


2 MAYIS 2020

Tekrar merhaba,

Dünkü yayın harika gitti, katılım için çok teşekkürler tekrar. Beklediğimiz üzerine bir ilgi oldu 🙂
Ne yazık ki kartın PCB çizim kısmını yetiştiremedim. Detaylıca anlatmaya çalıştığım bazı konular yüzünden ona vakti kalmadı. 2 saat 50 dk boyunca aralıksız konuşmak da çok kolay bir şey değil tahmin edersiniz 🙂 Bu gün kartımızın PCB tasarım kısmını bitirip, yayın sonunda PCBWAY üzerinden üretime göndereceğiz. İyi seyirler.

Yayında bahsettiğim script:

group all;       # Group everything
  
smash (C>0 0);     # Smash everything in the group
  
display none tname bname tval bval; # OPTIONAL: limit changes to
  names and values
  
group all;       # Group everything including smashed texts.
  
change font vector (C>0 0); # Change the font to a vector font
  
change size 50mil (C>0 0); # Change the font size
  
change ratio 15 (C>0 0); # Change the width:height ratio
  display last;

9 MAYIS 2020


Güncelleme: Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi yeni bir yayın ile devam ettik bugün. Sitede onun kendi gönderisi de olacak yakın zamanda. Mahmuduino üretimden çıktı kargoda şu an, geldiğinde ise ona da ayrı bir canlı yayın yapacağız. Tasarım dosyalarına ulaşmak isterseniz aşağıdaki indirme bağlantısından kartın board ve şema dosyasına ulaşabilirsiniz.