DÜZELTME : Devre şemasını kısmında bir karışıklık olmuş. Çizdiğim şema ve videoda söylediklerim doğru. Yanlış şurada; CS pinini 12’ye bağlarken, rst 11 olacak demişim, reseti 11 e bağlarken CS 12 olacak demişim. Yani, görselde doğru, söylediklerimde doğru. sadece senkronizasyon yanlış. Kusura bakmayın.

Arkadaşlar merhaba, öncelikle bildiğiniz gibi 10.11.2016 tarihinde İstanbul- Beşiktaş’ta hain bir saldırı daha gerçekleşti. Fazlaca şehidimiz ve yaralımız var. Öncelikle şehitlerimiz için Allah’tan rahmet, yaralılarımız için şifa diliyoruz. Hepimizin başı sağolsun. Bu durumlarda üzülmemek elde değil, fakat unutmamalıyız ki o insanlar bizler için hayatlarını verdi. Vatanları için hayatlarını verdi. Dolayısı ile önce onlara, sonrada hayatlarını verdikleri topraklara olan borcumuzdan dolayı her daim öğrenmeli, çalışmalı ve gelişmeliyiz. Saldırıların ne amaçla yapıldığını unutmayalım. Yaşamaktan, öğrenmekten, sevmekten, bilimden, dinden geri kalmayalım ki o canlar boşa şehit olmuş olmasın.

Videoya dönecek olursak, uzun bir aradan sonra “Arduino İle Nasıl Kullanılır?” serimize yeni bir malzeme daha ekliyoruz.

Malzememiz bildiğiniz üzere Nokia 5110 grafik LCD. Bu grafik LCD için 6 videoluk mini bir seri hazırladık. Videolarda gerekli olarak teknik, teorik ve pratik tüm bilgiler olduğu için bu kısımda sohbeti hiç uzatmayalım. Kısaca hangi videoda ne yaptığımızdan bahsedeyim.

6 videodan oluşan serimizde işlenen konular şöyle:

1. video – kütüphane ve devre şeması
2. video – 5110_basic kütüphanesi ile yazı ve sayı yazdırma
3. video – 5110_basic kütüphanesindeki özel fonksiyonlar
4. video – 5110_basic kütüphanesi ile resim yazdırma
5. video – 5110_grap kütüphanesine geçiş
6. video – 5110_grap kütüphanesi ile çizim komutları

Umarım seriyi beğenirsiniz. İyi çalışmalar.

MALZEMELER

Bu içerik için gerekli olan tüm malzemeleri www.robo90.com üzerinden güvenle satın alabilirsiniz.

  1. Arduino UNO R3 – SMD Klon (CH340 Çipli) – USB Kablo Hediyeli
  2. Nokia 5110 LCD Ekran – 84×48 – Arduino Uyumlu
  3. Breadboard
  4. Jumper Kablo

DEVRE ŞEMASI

KÜTÜPHANE

LCD5110_Basic kütüphanesini indirmek için tıklayın.

LCD5110_Graph kütüphanesini indirmek için tıklayın.

ARDUINO KODU

Bu kod zaten kütüphanemizin içerisinde mevcut.